امر تولید معقوله ای است که هرگز مشکلات آن نقطه پایانی ندارد، بلکه هر یک از واحدها هر روز به نوعی با مشکلی مواجه خواهند بود که برای رفع آن بایستی چاره ای جداگانه اندیشید. اما متأسفانه برخی از آنان عمومیت داشته که به دلیل لاینحل ماندن هر کدام می توانند ترمزی برای چرخش چرخه تولید ‌باشند . 

واحدهای تولیدکننده ماشین های کشاورزی مدت مدیدی است با مشکلات و چالش های گوناگونی رو به رو می باشند که کراراً این مطالب را از طریق سازندگان و یا NGO مربوطه به صورت مکاتبات، مذاکرات مستقیم و درج در یکی از مجلات تخصصی کشاورزی به اطلاع مسئولین ذیصلاح رسانده شده است که غالباً پاسخی دریافت نکرده، و یا پاسخ آنان مشکلی را حل ننموده که متأسفانه منجر به تعطیلی موقت یا دایم تعدادی از واحدهای اشتغال زا و تولیدی گردیده است. مهمترین معضلاتی که هم اکنون واحدهای تولیدی را تهدید می کند عبارتند از:

1 - تولید ادوات کشاورزی بی کیفیت به روش سنتی بدون نظارت دقیق تحت عنوان طرح بومی‌سازی که این کار موجب تخریب بازارهای مصرف، عدم کارآئی مناسب، ایجاد خسارت به مزارع و محصول، بی‌اعتبار شدن این صنعت مهم و روی آوردن کشاورزان به ماشین آلات خارجی گردیده پس ضرورت ایجاب می‌نماید سازمان های مسئول از قبیل جهاد کشاورزی، مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، بازرگانی، مراکز تحقیقاتی و ... بدون هیچگونه اغماضی در راه افزایش کیفیت و استاندارد نمودن اینگونه تولیدات اقدام نمایند.

2 - ورود بی رویه انواع ماشین های کشاورزی که برخی از آنان نامرغوب هم می‌باشند و حمایت بخش دولتی از کالاهای وارداتی که پیشنهاد می گردد به جهت حمایت از صنایع داخلی ترتیبی داده شود تا ضمن اخذ عوارض گمرکی بالا برای اینگونه کالاها، اخذ گواهی آزمون از مرکز توسعه مکانیزاسیون قبل از ورود نیز الزامی گردد و در مقابل برای حمایت از صنایع داخلی ترتیبی داده شود تا خریداران محصولات داخلی که عمدتاً قشر آسیب پذیر روستائی می باشند بتوانند از یارانه ویژه برخوردار گردند و تولیدکنندگان برتر هم جهت تشویق از بخشودگی موقت مالیاتی استفاده نمایند. به طور مثال وزارت امور اقتصادی و دارائی به عنوان جایزه صنعتگران نمونه را در همان سال از پرداخت مالیات معاف نماید.

 3 - افزایش بی‏ رویه و مکرر قیمت مواد اولیه، عوارض ها و جرایم دیرکرد، دستمزدها، هزینه‏ های آشکار و پنهان که جملگی موجب افزایش قیمت تمام شده کالا خواهند شد و متأسفانه بعلت عدم تناسب این افزایش با درآمد کشاورزان غالب ماشین‏ آلات تولیدی در کارگاه ها باقی می‏ ماند.

4 - عدم دسترسی به مواد اولیه مرغوب، نامتناسب بودن دستمزد پرسنل با نوع تخصص آن‏ها، فرسوده بودن ماشین‏ آلات و تجهیزات خط تولید، عدم اعلام به موقع نیاز کشور به ادوات مورد نظر توسط وزرات جهاد کشاورزی، وجود رقبای زیاد در هر زمینه با تولید غیر استاندارد،

 5 - کاهش روز افزون توان مالی واحدهای تولیدی به دلیل افزایش قیمت تمام شده کالا -مشکل‌تر شدن شرایط پرداخت تسهیلات بانکی به خریداران- عدم حمایت دولتمردان از اینگونه واحدهای تولیدی که غالباً کوچک و آسیب پذیر می‌باشند.

6 - عدم همکاری بانک‌های عامل در خصوص جذب به موقع و کامل اعتبارات مصوب شده از طرف دولت برای توسعه اینگونه واحدها به جهت شرایط بسیار سنگین و دشوار بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات بانکی به صنعتگران

 7 - بالا بودن تعرفه های هزینه آب، برق، و گاز مصرفی و لزوم تغییر آن ها از تعرفه صنعتی و یا تجاری به تعرفه کشاورزی و همچنین وجود هزینه های غیر ضروری آشکار و پنهان در واحدهای تولیدی.

 8 - یکسان نبودن تعرفه سازمان تأمین اجتماعی برای کلیه واحدهای تولید ماشین ها و تجهیزات مورد نیاز بخش‌های شامل (زراعت – باغبانی – گلخانه ها – دام – طیور – آبزیان - زنبورداری و سیستم‌های آبیاری تحت فشار) که تمامی این تولیدات در زیرمجموعه صنایع کشاورزی قرار می گیرند. لذا لازم است سازمان محترم تأمین اجتماعی جملگی این تولیدکنندگان را یکسان ببیند و تفاوتی بین آنان قائل نشود تا تمامی آن ها بتوانند از تعرفه 10% هزینه بیمه برای پرسنل  برخوردار گردند. در غیر این صورت تولیدکنندگان از تولید برخی از تجهیزات مورد نیاز وزارت جهاد کشاورزی که برای پیشبرد برنامه توسعه پیش بینی گردیده است مانند تجهیزات دامداری ها به‌دلیل بالا بودن ضریب بیمه خودداری می نمایند.

 9 - کاهش نقدینگی و پایین بودن قدرت خرید کشاورزان و از طرفی سخت تر شدن شرایط پرداخت تسهیلات بانکی به کشاورزان،

 10 - همانگونه که همه کارشناسان و خبرگان بخش کشاورزی اذعان دارند ادوات دنباله بند کشاورزی یکی از نهاده های مهم و مورد نیاز کشاورزان بوده که حذف و یا کاهش مصرف آن در این بخش امکان پذیر نمی باشد. متأسفانه در سال های اخیر تولیدات این بخش به دلایل گوناگون با افزایش قیمت روبرو گردیده که به دلیل پائین بودن قدرت خرید کشاورزان و ... نه تنها تولیدکنندگان را با رکود واقعی روبرو نموده بلکه اندک اندک ضربه جبران ناپذیری نیز به بخش کشاورزی وارد کرده و می نماید. در مصوبات اخیر مجلس شورای اسلامی علی رغم حمایت بی دریغ دولت محترم از بخش کشاورزی و اعمال معافیت های مالیات ارزش افزوده جهت خریداران بذر، کود و سم و ... متأسفانه ادوات دنباله بند کشاورزی از این مصوبه مستثنی گردیده است. شاید هنگام بررسی لایحه مالیاتی ادوات دنباله بند کشاورزی را در زمره پیچیده ترین ماشین های کشاورزی و تراکتورها قرار داده اند و یا آن که استفاده تعداد معدودی از تراکتورها در بخش های صنعت و ساختمان موجب تصویب این مصوبه گردیده است. در صورتی که تأیید خواهید فرمود مصرف کنندگان واقعی این صنعت، کشاورزان محروم کشور بوده و هرگونه افزایش قیمتی به هر دلیلی که باشد می تواند این دو قشر زحمتکش (کشاورزان و تولیدکنندگان) را به ورطه سقوط نزدیک نماید. چون اولاً قدرت خرید کشاورزها روز به روز کاهش پیدا می کند. ثانیاً افزایش قیمت نهاده ها موجب بالارفتن قیمت تمام شده محصولات کشاورزی می گردد. ثالثاً امکان افزایش بیش از این قیمت محصولات کشاورزی برای روستائیان میسر نمی باشد. رابعاً به علت کاهش فروش ادوات دنباله بند، تولیدکنندگان این بخش نیز به مرور از چرخه تولید خارج می شوند. از آنجا که پس از تصویب لایحه فوق الاشاره برخی از مجموعه ها با مسئولان ذیصلاح مکاتباتی انجام داده لکن متأسفانه تاکنون پاسخی دریافت ننموده لذا به جهت حمایت از کشاورزان محروم و پشتیبانی از واحدهای کوچک و اشتغال زا در کشور پیشنهاد می نماید به هر طریقی که صلاح می باشد باید اخذ مالیات ارزش افزوده از تولید کنندگان و یا  توزیع کنندگان ادوات دنباله بند کشاورزی حذف گردد. چون رفع هر یک از معضلات مطرح شده به تنهائی توسط واحدهای تولیدی امکان‏پذیر نمی‏ باشد و نیاز به حمایت‏ها، هدایت‏ها، نظارت دقیق و مستمر دستگاه های دولتی دارد  لذا پیشنهاد می‏ نماید:

الف: ایجاد هماهنگی بیشتر بین بخش‏ های دولتی و تدوین قانونی مشخص برای حمایت از این گونه کارگاه ها،

ب: ابلاغ به موقع نیازهای کشور به ادوات مورد نیاز و نظارت دقیق بر امر تولید آن به شرط اختصاص اعتبارات کافی با بهره کم و بازپرداخت طول‏ان مدت و همچنین تضمین خرید یا توصیه به مصرف آن در سطح کشور،

ج: تأمین به موقع مواد اولیه مرغوب و همچنین نظارت دقیق و مستمر قیمت آن و تحویل از طریق انجمن‏ ها و مجموعه‏ های مشابه،

د: تدوین سیاست‏ های تشویقی برای واحدهای تولیدی جهت اشتغال نیروهای متخصص، افزایش کیفیت کالا، ارائه خدمات پس از فروش،

هـ: ممانعت از فروش کالاهای نامرغوب و غیراستاندارد توسط بخش دولتی، فروشگاه های بخش خصوصی و عاملین مجاز کارخانجات،

و: اعطای تسهیلات بانکی با شرایط یکسان به کشاورزان متقاضی خرید ماشین‏ آلات و همچنین متقاضیان سرمایه‏ گذاری در بخش تولید با بهره کم، بازپرداخت طولانی و تسهیل نمودن شرایط تضمین وام‏ های پرداختی،

ز: بازنگری دقیق در خصوص ضرایب مالیاتی تولیدکنندگان ماشین‏ های کشاورزی و متناسب نمودن آن با میزان درآمد واحدهای تولیدی.

 

                                                                                             با احترام :  بیژن پیوندی